The King's School Grantham

Isaac Newton's School

    About Us

    Staff

      Senior Leadership Team

    Head Master

    Mr S Pickett BSc (Physics)

    Deputy Headmasters

    Mr S M Brook BSc PGCE  (Subject Leader Mathematics)

    Mr J A Dixon MSc BMus PGCE  (Music)

    Assistant Headteachers

    Mr N C Barton BA PGCE  (Head of Sixth Form and English teacher pt)

    Mrs H E Murray BA PGCE MA (History)

    Mr N O Whales BEd (Head of Sixth Form and Subject Leader Physical Education)

    Teaching Staff

     

    Mr O Acs BA PGCE 

    (Subject Leader German)

    Mr A T Adams BSc

    (Physics)
    Mr R W Anderson BA PGCE

    (Subject Leader Business Studies & Economics)

    Mr R Baker BSc MBA PGCE

    (Mathematics)

    Mrs F A Ball BSc PGCE

    (Mathematics)

    Miss A Beedham BEd

    (Subject Leader Design & Technology)

    Miss S V Bieber BA PGCE

    (Head of Year 8,  SENCo, & German teacher)

    Miss C Brealey BA PGCE

    (English & Assistant HoY 10)
    Mr S Brown BA PGCE (Geography)

    Mr C B Bufton BSc PGCE

    (Head of Year 9 & Geography teacher)

    Mr S A Burnett BA PGCE

    (Physical Education & Assistant HoY 8)

    Miss R M Burton BSc GTP

    (Head of Year 12 & Mathematics teacher)

    Mr T D Cawthorn BSc PGCE

    (Subject Leader Geography)

    Mrs A J Cherry BSc PGCE

    (Second in Mathematics Department)

    Mr A Clarke BA PGCE

    (Chemistry teacher & Key Stage 3 Science Co-ordinator)

    Mr G L Collins BSc GTP

    (Head of Year 11, Head of Newton House, Subject Leader Psychology & Physical Education teacher)

    Mr C D Cook BA QTS

    (Music)

    Mr J P Cox BA MA PGCE

    (English)

    Mrs A C Cunningham BA PGCE

    (Subject Leader Drama & English teacher pt)

    Mrs K C Daszkiewicz BA PGCE MPhil

    (Subject Leader English)

    Mr J A Davies BSc PGCE (Mathematics)

    Mr M R Davis BSc PGCE

    (Chemistry & Maths)

    Mr K Downing BSc PGCE

    (Subject Leader Chemistry)

    Dr A L Drasdo BSc PhD PGCE

    (Biology & Chemistry)

    Mrs S K Drulia  BA PGCE

    (Mathematics)

    Mrs L J Evans BSc MA PGCE

    (Geography pt)

    Mrs A M English BSc PGCE

    (Physics & Art pt)

    Mr M A Greenhalgh BA GTP

    (Subject Leader Computing and IT)

    Mrs K H Hamblett BSc MSc PGCE

    (Biology)

    Mrs E A Hansen BA PGCE

    (French)

    Mr D J Haslam BA MA PGCE

    (Subject Leader Philosophy & Religious Education)

    Mrs M F Hayward BMed PGCE

    (Biology pt)

    Mr P Hinchcliffe BA PGCE

    (Head of Year 10 & English teacher)

    Mr M D Hulme BSc MSc QTS

    (Head of School House, Physical Education & Science teacher & Course Leader for Diploma in Financial Education )

    Miss N S Jackson BA MA PGCE

    (English & Assistant HoY 9)

    Miss S Jones BSc PGCE

    (Subject Leader Physics)

    Mr J A Kearney BA

    (English)

    Mrs S L Law BA PGCE

    (History)

    Miss K V Leek BA PGCE

    (Head of Curteis House, Business Studies & Economics teacher & PDC Co-ordinator)

    Mr M R Lester

    (French pt)
    Mr C Lindsay BSc PGCE (Subject Leader Rugby & Physical Education teacher)

    Mr M Lond GD (Music) PGCE

    (Director of Music)

    Mr J P McCormick BA PGCE

    (Head of Year 7/Transition & IT teacher)

    Mrs E L McKenna BA PGCE

    (History & Geography)

    Mrs M McMullan

    (Chemistry)

    Mr D J Meredith

    (Physics pt)

    Mrs K A Milligan BA PGCE

    (Subject Leader History & Politics)

    Mr J N Morrow BSc PGCE

    (Head of Burleigh House & Mathematics teacher)

    Mr C Otter BA PGCE (Head of Foxe House, Business Studies & Economics teacher)

    Mr A M Payne BSc PGCE

    (ICT across the curriculum & Computing teacher)

    Mrs S A Parker BA PGCE

    (Mathematics)

    Mr G N Radbourne BA MA DipHE PGCE

    (Subject Leader Art)

    Mr D A Richardson BSc PGCE

    (Head of Cricket & Physical Education teacher)

    Mrs T L Roberts  MA PGCE

    (Subject Leader French)

    Mrs H M Shaw

    (Design & Technology Food)

    Mrs E L Simpson

    (Design & Technology Food)

    Mr T D Snowden BA MA PGCE

    (History, Geography & Politics)

    Mrs Z Starkie

    (Design & Technology)

    Mr M J Swettenham MSc BA PGCE

    (Biology)

    Mr S L Tall BSc PGCE

    (Physics)

    Mr C A White BSc PGCE

    (Biology)

    Mr R D Wicks BSc PGCE

    (Subject Leader Biology & NQT Induction)

    Mrs J C Woolerton BA PGCE

    (French pt)
      hjkhkjhkjhjhjkhkj
      

    Support Staff

     

    Mrs J Dickenson

    Assistant Bursar (Administration)

    Mrs S Orrey

    Head Master’s PA

    Mrs A Chesters-Thompson

    Senior Finance Officer

    Miss L C Bremner

    Reprographics Assistant

    Mrs V J Davey  BA

    Attendance Officer & Administration Assistant

    Miss S Jenkinson

    Receptionist

    Mrs C Leake

    Finance Officer

    Mrs C Orme

    Attendance Officer & Administration Assistant

    Mrs J Parker

    Admin/Receptionist

    Mrs S Potter

    Receptionist

    Mrs L Arndt

    Assistant Exams and Data Officer

    Mrs L Topham

    Exams and Data Officer

    Mrs L Wood  BSc

    Admissions Officer and HR Officer

    Mrs J Mattison

    Learning Resources Centre Manager

    Miss L Robinson BSc

    Laboratory Technician

    Mrs J Vale-Brookes

    Laboratory Technician

    Mrs S E Watson

    Laboratory Technician

    Mr D R Slipper BA

    DT Technician

    Mrs E Dixon

    SEND Co-ordinator

    Mrs A Emmett

    Teaching Assistant

    Mrs C Hainstock

    Teaching Assistant

    Mrs E Newton  BA

    Teaching Assistant

    Mrs L Quinn BA

    Teaching Assistant & Assistant HoY 7

    Mrs J L Wigham

    Mental Health & Wellbeing Lead

    Mrs M J Bond

    Cover Supervisor & Pastoral Admin

    Miss S Crunkhorn

    Cover Supervisor & Food Room Technician

    Mrs S Hutchins

    Cover Supervisor, CEAIG Admin & Assistant HoY 11

    Mrs H Brown

    6th Form Centre Supervisor

    Mrs K Gray

    6th Form Centre Supervisor

    Mr S Pulfrey

    CCF SSI

    Mrs P Barton

    Estates Manager

    Mr James Anderton

    Site Team Member

    Mr  A Kasparavicius

    Site Team Member

    Mr S Porter

    Site Team Leader

    Mrs M Jones

    Midday Supervisor

    Mrs J Pearson

    Midday Supervisor

    Miss E Symons

    Midday Supervisor

    Ms Karen Footitt

    Estate Officer (Field)