Skip to content ↓

Staff

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Head Master:
Mr S Pickett BSc
(Physics)

Deputy Head Masters:

Mr S M Brook BSc PGCE 
(Subject Leader Mathematics)
Mr J A Dixon MSc BMus NPQH PGCE 
(Music)

Director of Finance & Estates:

Mrs S Gordon
(Director of Finance & Estates)

Assistant Headteachers:

Mr N C Barton BA PGCE 
(Head of Sixth Form and English teacher)
Mrs H E Murray BA PGCE MA
(History)
Mr N O Whales BEd
(Head of Sixth Form and Physical Education teacher)

TEACHING STAFF

Mr O Acs BA PGCE 

(Subject Leader German)

Mr A T Adams BSc

(Physics)
Mr R W Anderson BA PGCE

(Subject Leader Business Studies & Economics)

Mr R Baker BSc MBA PGCE

(Mathematics)

Mrs F A Ball BSc PGCE

(Mathematics)

Miss A Beedham BEd

(Subject Leader Design & Technology)

Miss S V Bieber BA PGCE

(Head of Year 8,  SENCo, & German teacher)

Miss C Brealey BA PGCE

(English & Assistant HoY 10)
Mr S Brown BA PGCE (Geography)

Mr C B Bufton BSc PGCE

(Head of Year 9 & Geography teacher)

Mr S A Burnett BA PGCE

(Physical Education & Assistant HoY 8)

Miss R M Burton BSc GTP

(Head of Year 12 & Mathematics teacher)

Mr T D Cawthorn BSc PGCE

(Subject Leader Geography)

Mrs A J Cherry BSc PGCE

(Second in Mathematics Department)

Mr A Clarke BA PGCE

(Chemistry teacher & Key Stage 3 Science Co-ordinator)

Mr G L Collins BSc GTP

(Head of Year 11, Head of Newton House, Subject Leader Psychology & Physical Education teacher)

Mr C D Cook BA QTS

(Music)

Mrs S A Parker BA PGCE

(Mathematics)

Mr J P Cox BA MA PGCE

(English)

Mrs A C Cunningham BA PGCE

(Subject Leader Drama & English teacher pt)

Mrs K C Daszkiewicz BA PGCE MPhil

(Subject Leader English)

Mr J A Davies BSc PGCE (Mathematics)

Mr M R Davis BSc PGCE

(Chemistry & Maths)

Mr K Downing BSc PGCE

(Subject Leader Chemistry)

Dr A L Drasdo BSc PhD PGCE

(Biology & Chemistry)

Mrs S K Drulia  BA PGCE

(Mathematics)

Mrs L J Evans BSc MA PGCE

(Geography pt)

Mrs A M English BSc PGCE

(Physics & Art pt)

Mr M A Greenhalgh BA GTP

(Subject Leader Computing and IT)

Mrs K H Hamblett BSc MSc PGCE

(Biology)

Mrs E A Hansen BA PGCE

(French)

Mr D J Haslam BA MA PGCE

(Subject Leader Philosophy & Religious Education)

Mrs M F Hayward BMed PGCE

(Biology pt)

Mr P Hinchcliffe BA PGCE

(Head of Year 10 & English teacher)

Mr M D Hulme BSc MSc QTS

(Head of School House, Subject Leader for Physical Education & Science teacher)

Miss N S Jackson BA MA PGCE

(English & Assistant HoY 9)

Miss S Jones BSc PGCE

(Subject Leader Physics)

Mr J A Kearney BA

(English)

Mrs S L Law BA PGCE

(History)

Miss K V Leek BA PGCE

(Head of Curteis House, Business Studies & Economics teacher & PDC Co-ordinator)
Mr C Lindsay BSc PGCE (Subject Leader Rugby & Physical Education teacher)

Mr M Lond GD (Music) PGCE

(Director of Music)

Mr J P McCormick BA PGCE

(Head of Year 7/Transition & IT teacher)

Mrs E L McKenna BA PGCE

(History & Geography)

Mrs M McMullan

(Chemistry)

Mr D J Meredith

(Physics pt)

Mrs K A Milligan BA PGCE

(Subject Leader History & Politics)

Mr J N Morrow BSc PGCE

(Head of Burleigh House, Course Leader for Diploma in Financial Education & Mathematics teacher)

Mr C Otter BA PGCE (Head of Foxe House, Business Studies & Economics teacher)

Mr A M Payne BSc PGCE

(ICT across the curriculum & Computing teacher)

Mr G N Radbourne BA MA DipHE PGCE

(Subject Leader Art)

Mr D A Richardson BSc PGCE

(Head of Cricket & Physical Education teacher)

Mrs T L Roberts  MA PGCE

(Subject Leader French)

Mrs H M Shaw

(Design & Technology Food)

Mrs E L Simpson

(Design & Technology Food)

Mr T D Snowden BA MA PGCE

(History, Geography & Politics)

Mrs Z Starkie

(Design & Technology)

Mr M J Swettenham MSc BA PGCE

(Biology)

Mr S L Tall BSc PGCE

(Physics)

Mr C A White BSc PGCE

(Biology)

Mr R D Wicks BSc PGCE

(Subject Leader Biology & NQT Induction)

Mrs J C Woolerton BA PGCE

(French pt)

Support Staff

Mrs J Dickenson

Assistant Bursar (Administration)

Mrs S Orrey

Head Master’s PA

Mrs A Chesters-Thompson

Senior Finance Officer

Miss L C Bremner

Reprographics Assistant

Mrs V J Davey  BA

Attendance Officer & Administration Assistant

Mrs C Leake

Finance Officer

Mrs C Orme

Attendance Officer & Administration Assistant

Mrs J Parker

Admin/Receptionist

Mrs S Potter

Receptionist

Mrs L Arndt

Assistant Exams and Data Officer

Mrs L Topham

Exams and Data Officer

Mrs L Wood  BSc

Admissions Officer and HR Officer

Mrs J Mattison

Learning Resources Centre Manager

Miss L Robinson BSc

Laboratory Technician

Mrs J Vale-Brookes

Laboratory Technician

Mrs S E Watson

Laboratory Technician

Mr D R Slipper BA

DT Technician

Mrs E Dixon

SEND Co-ordinator

Mrs A Emmett

Teaching Assistant

Mrs C Hainstock

Teaching Assistant

Mrs E Newton  BA

Teaching Assistant

Mrs L Quinn BA

Teaching Assistant & Assistant HoY 7

Mrs J L Wigham

Mental Health & Wellbeing Lead

Mrs M J Bond

Cover Supervisor & Pastoral Admin

Miss S Crunkhorn

Cover Supervisor & Food Room Technician

Mrs S Hutchins

Cover Supervisor, CEAIG Admin & Assistant HoY 11

Mrs H Brown

6th Form Centre Supervisor

Mrs K Gray

6th Form Centre Supervisor

Mr S Pulfrey

CCF SSI

Mrs P Barton

Estates Manager

Mr James Anderton

Site Team Member

Mr  A Kasparavicius

Site Team Member

Mr S Porter

Site Team Leader

Mrs M Jones

Midday Supervisor

Mrs J Pearson

Midday Supervisor

Miss E Symons

Midday Supervisor

Ms Karen Footitt

Estate Officer (Field)

 

Where Next