Skip to content ↓

Staff

SENIOR STAFF

Head Master:
Mr S M Pickett BSc PGCE NPQH
(Physics)

Deputy Head Masters:

Mr S M Brook BSc PGCE 
(Subject Leader Mathematics)
Mr J A Dixon MSc BMus PGCE NPQH
(Music)

Director of Finance & Estates:

Mrs S M Gordon
(Director of Finance & Estates)

Assistant Headteachers:

Mrs H E Murray BA PGCE MA
(History)
Mr N O Whales BEd
(Head of Sixth Form and Physical Education teacher)

TEACHING STAFF

Mr O Acs BA PGCE  (Subject Leader German)
Mr A T Adams BSc (Physics)
Mr R W Anderson BA PGCE (Subject Leader Business Studies & Economics)

Mr R Baker BSc MBA PGCE

(Mathematics)
Mrs F A Ball BSc PGCE (Mathematics)
Miss A Beedham BEd (Subject Leader Design & Technology)
Miss S V Bieber BA PGCE (Head of Year 13,  SENCo, & German teacher)
Mr C B Bufton BSc PGCE (Head of Year 8 & Geography teacher)
Mr S A Burnett BA PGCE (Head of Curteis House & Physical Education teacher)
Mr A L Canham (Head of Newton House & English teacher)
Mr T D Cawthorn BSc PGCE (Subject Leader Geography)
Mrs A J Cherry BSc PGCE (Second in Mathematics Department pt)
Mr J H Clack (English)
Mr A Clarke BA PGCE (Chemistry teacher & Key Stage 3 Science Co-ordinator)
Mr G L Collins BSc GTP (Head of Year 10, Subject Leader Psychology & Physical Education teacher)
Mr C D Cook BA QTS (Head of More House & Music teacher)
Mrs D A Copeman (Assistant HoY 9 & French teacher)
Mrs S A Corbett BA PGCE (Mathematics pt)
Mrs C G Cunningham (English & Religious Education teacher pt)
Mr J A Davies BSc PGCE (Mathematics)
Mr K Downing BSc PGCE (Subject Leader Chemistry)
Dr A L Drasdo BSc PhD PGCE (Biology & Chemistry)
Mrs S K Drulia  BA PGCE (Mathematics)
Miss S H Dunn (Chemistry)
Mrs L J Evans BSc MA PGCE (Geography pt)
Mrs A M English BSc PGCE (Physics & Art pt)
Mr D A Gilbert (Physical Education pt)
Mr M A Greenhalgh BA GTP (Subject Leader Computing and IT)
Mrs K H Hamblett BSc MSc PGCE (Assistant HoY 11 & Biology teacher)
Mrs E A Hansen BA PGCE (French pt)
Mr D J Haslam BA MA PGCE (Subject Leader Philosophy & Religious Education)
Mrs M F Hayward BMed PGCE (Biology pt)
Mr P Hinchcliffe BA PGCE (Head of Year 11 & English teacher)
Mrs R M Hirst BSc GTP (Head of Year 12 & Mathematics teacher)
Mr C M Hollingworth (English)
Miss E L Houlihan (English)
Mrs K A Howden (Design & Technology pt)
Mr M D Hulme BSc MSc QTS

(Subject Leader for Physical Education)

Miss S Jones BSc PGCE (Subject Leader Physics)
Mr J A Kearney BA (English)
Mrs S L Law BA PGCE (History pt)
Miss K V Leek BA PGCE (Head of Year 9, Business Studies & Economics teacher & PDC Co-ordinator)
Mr C Lindsay BSc PGCE (Assistant HoY 8, Subject Leader Rugby & Physical Education teacher)
Mr M Lond GD (Music) PGCE (Director of Music)
Mr J P McCormick BA PGCE (Head of Year 7/Transition & IT teacher)
Mrs E L McKenna BA PGCE (Head of School House, History & Geography teacher)
Mr M S McLauchlan (Subject Leader English)
Mrs M McMullan (Chemistry)
Mrs H L Meanwell (Geography)
Mr D J Meredith (Physics pt)
Mrs K A Milligan BA PGCE (Subject Leader History & Politics)
Mr J N Morrow BSc PGCE (Course Leader for Diploma in Financial Education & Mathematics teacher)
Mr C Otter BA PGCE (Head of Foxe House & House Co-ordinator, Business Studies & Economics teacher)
Mr A M Payne BSc PGCE (ICT across the curriculum & Computing teacher)
Miss Briony Phillips (Design & Technology)
Mr G N Radbourne BA MA DipHE PGCE (Subject Leader Art)
Mr D A Richardson BSc PGCE (Head of Cricket & Physical Education teacher)
Mrs T L Roberts  MA PGCE (Subject Leader French)
Mrs H M Shaw (Design & Technology Food pt)
Mrs E L Simpson (Design & Technology Food pt)
Mr T D Snowden BA MA PGCE (Head of Burleigh House, History, & Politics teacher)
Mr M J Swettenham MSc BA PGCE (Biology)
Mr S L Tall BSc PGCE (Science pt)
Mr C A White BSc PGCE (Biology, Physics and Mathematics teacher)
Mr R D Wicks BSc PGCE (Subject Leader Biology & NQT Induction)
Mrs J C Woolerton BA PGCE (French pt)

Support Staff

Mrs J Dickenson Assistant Bursar (Administration)
Mrs S Orrey Head Master’s PA
Mrs A Chesters-Thompson Senior Finance Officer
Miss L C Bremner Reprographics Assistant
Mrs V J Davey BA Attendance Officer & Administration Assistant
Mrs C J Leake Finance Officer
Mrs C J Orme Attendance Officer & Administration Assistant
Mrs J Parker Office Manager
Mrs S R Potter Receptionist
Mrs L Arndt Assistant Exams and Data Officer
Mrs L M Topham Exams and Data Officer
Mrs L F Wood BSc Admissions Officer and HR Officer
Mrs J C Mattison Learning Resources Centre Manager
Miss L Robinson BSc Laboratory Technician
Mrs J Vale-Brookes Laboratory Technician
Mrs S E Watson Laboratory Technician
Mr D R Slipper BA DT Technician
Mrs E J Dixon Teaching Assistant & SEND Administrator
Mrs A T Emmett Teaching Assistant
Mrs C Hainstock Teaching Assistant
Mrs E J Newton BA Teaching Assistant
Mrs L E Quinn BA Teaching Assistant & Assistant HoY 7
Mrs J L Wigham Mental Health & Wellbeing Lead
Mrs M J Bond Cover Supervisor & Pastoral Admin
Miss S Crunkhorn Cover Supervisor & Food Room Technician
Mrs S Hutchins Cover Supervisor, CEAIG Admin & Assistant HoY 10
Miss J M Kirkby Cover Supervisor & Pastoral Admin
Mrs N M Walton Pastoral Admin Apprentice
Mrs H J Brown 6th Form Centre Supervisor
Mrs K J Gray 6th Form Centre Supervisor
Mr S R Pulfrey CCF SSI
Mr R D Charlesworth PE Apprentice
Mr S W Green PE Apprentice
Mrs P C Barton Estates Manager
Mr J E Anderton Site Team Member
Mr A Kasparavicius Site Team Member
Mr S M Porter Site Team Leader
Mrs M Jones Midday Supervisor
Mrs J K Pearson Midday Supervisor
Miss E Symons Midday Supervisor
Ms K Footitt Estate Officer (Field)

Where Next